سيا سقف سيا سقف .

سيا سقف

پوشش سقف

پوشش سقف

سقف­ها بخشي از هويت يك ساختمان هستند كه علاوه بر مسادل سازه­اي و محيطي، بر زيبايي خانه هم تاثير مي­گذارند. از گذشته تا به حا مردم به دنبال بهترين راهكار بر پوشاندن چهارديواري خانه­شان هستند تا معني و مفهوم يك سقفي بالاي سر را به بهترين شكلش داشته باشند.

اين تلاش براي ساختن سقف منجر به اين نتيجه شد كه ما انواع سقف را داشته باشيم . اين تفاوت­ها به دليل ساختار اقليمي منطقه، مصالح موجو در اطراف، تحمل سازه و در مرحله اخر زيبايي ساختمان است. در اين بين اگر بخواهيم يك سقف را به عنوان پركاربردترين سقف از گذشته تا به حال مورد بررسي قرار دهيم بايد سقف شيب­دار را بشناسيم.

 

انواع سقف شيب دار

همان­زور كه گفته شد در انتخاب سقف، گزينه هاي زيادي وجود دارند كه هر كدام از آنها مزايا و معايبي دارند. تصميم شما هم بايد بر اساس زيبايي سقف باشد و هم وضعيت آب و هوايي منطقه اي كه بناي شما در آن قرار گرفته است. پر طرفدارترين سقف در بين سقف­هاي سقف­هاي سه گوش هستند.سقف سه گوش، سقف بسيار متداولي است كه مي توانيد آن را با مصالح متفاوتي در مناظق مختلف ببينيد.

براي ساخت سقف حتما بايد به شيب سقف توجه كرد و اندازه­هذ را در افزايش يا كاهش سقف در نظر گرفت. ادوين لوتينس (از معمارن بزرگ) هميشه از زاويه 45 درجه در شيب سقف ها دوري جسته است و حتي اين اندازه زاويه شيب را اندازه زاويه زشت ناميده است، اگر سقفي كه با اين زاويه ساخته شود علاوه بر اينكه زيبايي كمتري نسبت به باقي سقف­ها دارد در مرحله سازه هم دچار مشكل مي­شود و ساخت آن سخت و غير مستحكم خواهد بود. به همين دليل به زاويه يك سقف شيب­دار بايد توجه ويژه­اي داشت..

 

انواع سقف شيبدار

سقف شيرواني نامتقارن (سقف هاي نمكداني)

طراحي اين سقف­ها به گونه­اي است كه يك سمت از سمت ديگر بلندتر است و ساختاري مدرن به خانه مي­دهد و براي خانه و ساختمان­هاي منفرد و مستقل مناسب است. اين شكل از سقف در شمال كشور هم مقبوليت خاصي دارد چرا كه اين مدل سقف راهكاري مناسب براي دست­يابي به شيب بيشتر براي به دست­آوردن نتيجه­اي به مراتب بهتر مي­باشد.

 

سقف مسطح شيب دار (سقف هاي گمبرل)

يكي ديگر از انواع سقف شيب­دار اين نوع از سقف است كه ساختارش داراي دو پانل است. اين نوع از سقف داراي توازن نيست  و زاويه شيب سقف بالاتر به صورت پهن تر طراحي شده است در حالي كه زاويه ي سقف پايين تر، تندتر مي باشد. با نگاه كردن به اين سقف متوجه پهنا و شيب تندتر يكي از ساندويچ پنل­ها خواهيد شد

 

سقف چهار بر (سقف هاي منسرد)

اين گونه از سقف­ها كه با نام ديگر سقف فرانسوي بيشتر در كشورهاي اروپايي كاربرد دارد، درواقع همان سقف هاي مسطح شيب دار هستند كه داراي چهار پانل سقف هستند. در اين مدل سقف در پانل هاي پايين تر شيب سقف بيشتر است و همچنين شكل سقف به گونه­اي است كه پانل هاي پايين­تر زاويه كمتري به خودشان مي­گيرند. با وجود اين ساختار، فضايي به وجود مي­آيد كه مي­توان با تعبيه يك پنجره اين فضا را به عنوان يك اتاق مورد استفاده قرار داد. قسمت هاي بالاتر اين سقف از فاصله نزديك قابل ديدن نيست و فقط از فاصله ي دور قابل ديدن مي باشد.

 

سقف هرمي

پوشش سقف سقف­هاي هرمي كه به دليل ساختار ساده و در عين حال زيبا از مقبوليت خوبي برخوردار هستند داراي 4 پانل هستند كه يه شكل هرم در كنار هم قرار مي­گيرند و به همين دليل اسم هرمي روي آن گذاشته شده است. براي خانه­ها و ساختمان­هاي كوچك استفاده مي­شود و براي استفاده از آن بايد ديوارهاي خانه متقارن و هم­اندازه باشند. علاوه بر زيبايي و مطلوبيت ساختاري اين سقف از لحاظ بلكه از نظر بهروري انرژي نيز گزينه مناسبي هستند.

 

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۵ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۰۴:۱۵:۵۴ توسط:سيامك موضوع: نظرات (0)